Zestaw Wielogatunkowy
- Opakowanie 55 szt.
Zestaw zawiera:
- Czosnek Ostrowskianum 5/+ - 20 szt.
- Cebulica Siberica 8/9 - 10 szt.
- Narcyz Rip Van Winkle 10/12 - 5 szt.
- Szafirek Armeniacum 7/8 - 10 szt.
- Iris Dutch Mixed 7/8 - 10 szt.
Każda odmiana jest spakowana osobno.
Czosnki (Allium)
Czosnki są roślinami o niewielkich wymaganiach. Gleba pod roślinę powinna być piaszczysto - gliniasta, przepuszczalna, wapienna, głęboko spulchniona. Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. W suchym okresie należy je obficie podlewać oraz nawozić - inaczej będą słabo rosły i kwitły. Również źle na kwitnienie wpływa chłodne lato. W czasie kwitnienie należy roślinę zasilić nawozem wieloskładnikowym. Kwiatostany po przekwitnięciu należy ściąć - pozostawienie ich osłabia cebule. Cebule można pozostawić na tym samym stanowisku na 2 - 3 sezony.
Nowe cebulki wysadzamy do gruntu na jesieni. Nie sadzimy na stanowiskach gdzie rosła cebula lub czosnek. Dzięki temu unikniemy zaatakowania chorobami wirusowymi. Cebulki przybyszowe kwitną dopiero w drugim lub trzecim roku uprawy. Większość odmian jest całkowicie mrozoodporna.
Cebulica
Cebulica nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Toleruje stanowiska zarówno nasłonecznione jak i lekko zacienione, gleby: lekkie, żyzne, umiarkowanie wilgotne. Przed posadzeniem rośliny warto wzbogacić glebę dobrze przefermentowaną gnojówką. Cebulica jest mrozoodporna, niemniej jednak w przypadku bardzo ostrych zim zaleca się ją okryć.
Cebulicę rozmnażamy poprzez cebulki przybyszowe oraz wysiew nasion. Nasiona siejemy jesienią w skrzynkach zapewniając im stale wilgotne podłoże. Siewki kwitną po 2 latach. Cebulki przybyszowe oddzielamy od rośliny po zaschnięciu liści - przechowujemy je w torfie lub w mchu aż do sadzenia w sierpniu.
Aby uniknąć wysuszenia, cebule do rozmnażania powinno się wykopywać tuż przed sadzeniem lub też przechowywać je w wilgotnych trocinach, torfie czy mchu.
Narcyz
Narcyzy pochodzą z rejonów Europy Środkowej i Południowej, Anglii, Chin oraz Japonii. Preferują miejsca zarówno nasłonecznione jak i w połowie zacienione. Nie są zbyt wymagające - mogą rosnąć na dowolnych glebach. Najlepiej jednak czują się na glebach żyznych, próchniczych, głęboko uprawionych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego.
Wiosną pamiętajmy o nawożeniu, a latem o usuwaniu przekwitniętych kwiatów, zapobiegając tym zawiązaniu się nasion. Po zeschnięciu nadziemnej części rośliny zaprzestańmy podlewania, by zapewnić im okres spoczynku.
Narcyzy mogą rosnąć nawet do 10 lat na jednym stanowisku. Jedynie te z grupy wielkoprzykoronkowych i trąbkowych trzeba wykopywać co 2 - 3 lata. Najlepszym momentem do przesadzania roślin jest moment tuż po obumarciu liści. Ponieważ cebule przybyszowe (dzięki którym istnieje możliwość rozmnażamy) powstają wewnątrz cebuli matczynej są wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Oddzielamy tylko 2 - 3 letnie, łatwo odchodzące od cebuli matczynej cebule przybyszowe. Oczyszczamy je, a następnie przechowujemy w ciemnym i przewiewnym miejscu aż do września. W pierwszym roku po posadzeniu warto w okryć miejsce sadzenia ściółka lub torfem, zapobiegając tym samym jej przemarznięciu. Wiosną, po ostatnich przymrozkach, zdejmijmy zimowe okrycie i obficie podlejmy miejsca sadzenia roślin.
Narcyzy są odporne na choroby i zmienne warunki pogodowe. Czasami są atakowane przez pobzyga cebularza, który powoduje zahamowanie wzrostu i kwitnienia oraz żółknięcie liści. Porażone rośliny należy wykopać i spalić.
Szafirek
Roślina cebulowa, z rodziny hiacyntowatych, pochodząca z terenów śródziemnomorskich oraz Azji Mniejszej.
Nie należy do bardzo wymagających roślin. Preferuje stanowiska nasłonecznione oraz półcieniste, glebę przepuszczalną, żyzną, próchniczą, umiarkowanie wilgotną o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W okresach wegetacji pamiętajmy o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu preparatami wieloskładnikowymi. Zalecane jest usuwanie przekwitniętych kwiatów co zapobiegnie wytwarzaniu się nasion – nasiona osłabiają roślinę. Pomimo tego, że szafirki są odporne na mróz dobrze jest okryć je w okresie zimowym, chroniąc tym je tym samym przed zmarznięciem.
Po zeschnięciu nadziemnej części rośliny przechodzi ona w stan spoczynku - wtedy przestajemy ją podlewać. Szafirki mogą rosnąć w jednym miejscu do 5 lat. Po tym okresie należy je przesadzić – najlepiej jest to zrobić gdy roślina jest w stanie spoczynku. Kępy cebul dzielimy na pojedyncze cebulki, które po oczyszczeniu przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu. Szafirki możemy rozmnażać również z nasion.
Szafirkowi zagrażają choroby takie jak: zgnilizna twardzikowa objawiająca się żółknięciem liści i szarzeniem cebuli oraz zgnilizna pędzelkowa, która powoduje początkowe twardnienie i wysychanie cebuli, która z czasem staje się gąbczasta.
Irys
Irys reticulata występuje na terenie Turcji i Kaukazu – jest rośliną trującą. Lubi stanowiska ciepłe i nasłonecznione/w połowie zacienione. Gleby: piaszczyste, dobrze przepuszczalne, luźne, lekko wapienne. Kiedy roślina przekwitnie i obeschnie należy wykopać jej cebulki, osuszyć je a następnie przechowywać w przewiewnym i suchym miejscu aż do jesieni.
Z racji na pochodzenie rośliny, w okresie zimowym, zaleca się okryć miejsca sadzenia np. ściółką, torfem lub korą. Roślinę rozmnażamy poprzez oderwanie cebulek potomnych. Młode cebulki sadzimy jesienią razem z dorosłymi okazami.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |