Jeżówka (Echinacea purpurea) Purpurowa
- Opakowanie 1 szt.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to bylina z rodziny astrowatych pochodząca z Ameryki Północnej. Roślina osiąga wysokość do 100 cm, a jej czas kwitnienia przypada na okres od lipca do października. Jeżówka zachwyca purpurowymi kwiatami, a każdy z języczkowatych kwiatów jest przyrośnięty do czerwonawego przykwiatka, który wystaje ponad kwiaty.
Uprawa jeżówki purpurowej
Jeżówka purpurowa nie ma specjalnych wymagań w kwestii podłoża – może rosnąć niemal na każdym, choć najlepsza będzie gleba żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Warto pamiętać, że nadmiar nawozów azotowych może powodować mniejsze kwitnienie rośliny. Echinacea preferuje stanowiska słoneczne, niezbyt wilgotne, ale też nieprzesuszone. Jest to roślina wieloletnia i miododajna, której kwiaty utrzymują się 40 dni i przyciągają mnóstwo owadów, w tym pszczoły i motyle. Jeżówkę sadzimy w marcu i kwietniu na głębokość 10 cm, pamiętając o zachowaniu 15 cm odległości między kłączami.
Pielęgnacja jeżówki purpurowej
Choć jeżówka nie ma specjalnych preferencji glebowych, musimy pamiętać, że jest to roślina mało odporna na mróz, dlatego na zimę należy ją okryć gałązkami świerkowymi, liśćmi lub słomą. Jeżówkę należy nawadniać głównie w okresie suszy. Aby jeżówka purpurowa kwitła bujnie i obficie, warto ściółkować glebę wokół rośliny, usuwać przekwitnięte kwiatostany, a przed nadejściem zimy ściąć łodygi. Jeżówka źle znosi przesadzanie, ale jest to gatunek rzadko atakowany przez choroby i szkodniki.
Gdzie sadzić jeżówkę purpurową?
Echinacea purpurea to roślina lecznicza i ozdobna, która świetnie nadaje się na kwiat cięty i susz. Najlepiej sadzić tę bylinę wśród wyższych krzewów i na rabatach. Jest to jedna z popularnych roślin leczniczych, którą stosuje się w leczeniu astmy, ropni, opryszczki, zapalenia gardła, płonicy, posocznicy, anginy czy szoku toksycznego, dlatego można ją uprawiać w celu przygotowywania naturalnych wyciągów i syropów. W opakowaniu znajduje się 1 sztuka kłącza jeżówki purpurowej. Oferujemy również inne cebule i kłącza wiosenne, które ozdobią Twój ogród!
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |