Serduszka (Dicentra formosa alba)
- Opakowanie 1 szt.
Serduszka (Dicentra formosa)
Serduszka są bylinami z rodziny makowatych (Papaveraceae) pochodzącymi z Chin i Japonii. Wymagają gleby lekkiej, próchniczej, bogatej w składniki organiczne lub piaszczysto - gliniastej, żyznej oraz umiarkowanie wilgotnej. Nadmiar wody w okresie zimowym może zaszkodzić roślinie - warto ziemię osuszyć przed przymrozkami. Stanowisko w połowie cieniste lub nasłonecznione lecz jednocześnie osłonięte. Pamiętajmy o obfitym podlewaniu roślin uprawianych w silnie nasłonecznionym miejscu oraz o nawożeniu w okresie wegetacji. Kwiaty serduszek dość dobrze utrzymują się w wazonie. Po kwitnieniu część naziemna rośliny zanika.
Rozmnażają się dobrze przez podział (jesienią lub wiosną), nasiona oraz sadzonki korzeniowe. Sadzonki sporządza się z pędów odziomkowych, wiosennych lub letnich pędów bocznych. Wsadzamy je do doniczek z mieszanką torfu i kompostu, a następnie umieszczamy do ciepłego miejsca lub inspektu. Jeśli korzenie wyrastają z donicy to znak, że trzeba przesadzić roślinę do gruntu. Nasiona wysiewamy jesienią - wtedy wzejdą wiosną. Mogą rosnąć wiele lat na jednym stanowisku i są w pełni mrozoodporne. Zagrożenie dla nich mogą stanowić ślimaki, które będą zjadały części rośliny.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |