Kosaciec bródkowy (Iris germanica) 'Batik'
- Opakowanie 1 szt.
Kosaćce (Iris)
Kosaciec pochodzi z terenów Azji Mniejszej, północnej części Afryki i południowej Europy gdzie klimat charakteryzuje się długim suchym latem i łagodną zimą. Lubi stanowiska nasłonecznione lub w połowie zacienione. Glebę lekką, próchniczą, przepuszczalną i żyzną o odczynie obojętnym. Źle rośnie na ziemiach piaszczystych i kamienistych. Warto ziemie wzbogacić obornikiem, a na wiosnę nawozami płynnymi. W okresie wzrostu pamiętajmy o obfitym podlewaniu. Kwiaty idealnie nadają się na kwiat cięty. Jest rośliną mrozoodporną ale niektóre odmiany warto okrywać warstwą liści. Kosaćce co 3 - 4 latach przesadzamy w miejsce na którym nie rosły rośliny cebulowe. Unikniemy tym samym możliwości porażenia chorobami grzybiczymi. Rozmnażamy przez podział kłączy od początku sierpnia aż do początku października.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |
Irysy posadzone wczesną wiosną (najlepiej w marcu) mają szanse zakwitnąć jeszcze w tym samym roku