Kamasja (Camassia) 'Leichtlinii Alba' 1 szt.
- Opakowanie 1 szt.
Kamasja występuję na wilgotnych, żyznych łąkach w zachodniej części Ameryki Północnej. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub w połowie zacienione, glebę żyzną, próchniczą, wilgotną, gliniastą i torfową o przepuszczalnym podglebiu które zapobiega zaleganiu wody - Kamasja jest wrażliwa na niedostatek wody. Im bardziej słoneczne stanowisko tym więcej wody potrzebują.
W okresie wegetacji pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu preparatami wieloskładnikowymi. Dla lepszego wzrostu cebuli i obfitego kwitnienia usuwajmy przekwitnięte kwiaty. Jeśli kamasje zaczynają kwitnąć słabiej należy po zaschnięciu liści wykopać cebule, pooddzielać na pojedyncze i posadzić w nowym miejscu.
Roślina nie jest całkowicie mrozoodporna dlatego wymaga dokładnego okrycia. Warstwę okrywającą usuwamy po ostatnich przymrozkach. Cebule kamasji są jadalne. Jeszcze obecnie niektóre szczepy Indian uprawiają je jako rośliny warzywne.
Roślinę rozmnażamy przez cebulki przybyszowe oraz nasiona. Nasiona wysiewamy wiosną do skrzynek, które umieszczamy w ciepłym miejscu. Kiedy już trochę podrosną można je przesadzić do gruntu. Kamasja głównie jest atakowane przez nornice i turkucie podjadki.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |