Tulipan Pojedynczy Późny (Tulipa) 'Donna Bella' 5 szt.
- Opakowanie 5 szt.
Tulipany preferują miejsca nasłonecznione ale jednocześnie chłodne. Najbardziej odpowiada im gleba przepuszczalna, żyzna, lekka, wilgotna, próchnicza, głęboko spulchniona o odczynie obojętnym. Unikajmy sadzenia tulipanów na glebach ciężkich, gliniastych oraz podmokłych. Pamiętajmy o wiosennym nawożeniu preparatami wieloskładnikowymi.
Tulipany mogą rosnąć w tym samym miejscu przez 3 - 4 lata. Jednakże latem pozostawione w wilgotnej ziemi narażone są na choroby. Cebulki wykopuje się po zwiędnięciu liści, na przełomie czerwca i lipca, tak aby nie uszkodzić malutkich cebulek przybyszowych. Wysuszone najlepiej przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Warto co jakiś czas przejrzeć rośliny i odrzucić chore. Cebule zimujące w glebie należy okryć ściółką, korą lub torfem.
Rozmnażamy co kilka lat przez cebulki przybyszowe przy przesadzaniu rośliny.
Zagraża im pstrokatość tulipana będąca objawem choroby wirusowej, objawiają się wielobarwność płatków kwiatów i liści odbiegająca od wzorca. Mogą zostać również zaatakowane przez grzyby Botrytis powodujące powstawanie szarobiałych plam i pleśniowego nalotu na liściach. Porażone rośliny trzeba wykopać i spalić.
Przeczytaj nasz Poradnik Uprawy Tulipanów
Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |