Żeleźniak (Phlomis russeliana)
- Opakowanie 1 szt.
Żeleźniak (Phlomis) 'Russeliana'
Żelaźniak zwany jest również jako „Szałwia Jerozolimska”. Bylina ta należy do rodziny jasnotowatych. Roślina dorasta do 100 - 120 cm. Kwiatostan jest bardzo wysoki zgromadzony w gęste okółki ułożone piętrowo. Bylina w pełni mrozoodporna.
Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego oraz zacisznego. Podłoże natomiast powinno być przepuszczalne, piaszczyste. Po przekwitnięciu roślina wytwarza charakterystyczne owocostany, które utrzymują się do początku zimy. Żelaźnik kwitnie od maja, kwiaty utrzymują się przez pięć tygodni. Po przekwitnięciu można zastosować cięcie pędów. Zabieg ten przyczyni się do ponownego kwitnięcia rośliny, która będzie kwitła do października. Liście są kształtu lancetowatego, ciemnozielone oraz obustronnie owłosione.
Roślina bardzo szybko się rozrasta, tworzy zwarte kępy. Wiosną lub jesienią dzielimy bulwy rozmnażając w ten sposób roślinę. Podczas podziału szczególną uwagę trzeba zwrócić na bulwy, aby ich nie uszkodzić. Po podziale jesiennym bulw, należy je koniecznie przechowywać w chłodnym miejscu przez zimę.
Kwiaty Żelaźnika zwabiają do siebie pszczoły oraz motyle. Należy do roślin odpornych na choroby oraz szkodniki. Młode rośliny zalecamy okryć na zimę usypując kopczyk z ziemi czy ściółki. Młode sadzonki byliny zakwitają dopiero po 3 latach od posadzenia.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |