Sadzonki Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
- Opakowanie 2 szt.
Czosnek Niedźwiedzi (Allium ursinum)
Liście czosnku niedźwiedziego idealnie nadają się jako dodatek do różnego rodzaju potraw.
Czosnek niedźwiedzi jest byliną cebulową, należącą do rodziny czosnkowatych (Alliaceae). Rodzaj Allium (łac. określenie zarówno cebulkę, jak i czosnek czy por) składa się z przeszło 700 gatunków i jest najliczniejszy w rodzinie czosnkowatych. Ciekawostką jest fakt, iż rośnie on jedynie na terenach znajdujących się na północnej półkuli, ponieważ w naturalnym środowisku nie poradziłby sobie na suchych i gorących terenach. Aby mógł się rozwijać prawidłowo, potrzebuje dużej ilości wody - nie posiada naturalnych zabezpieczeń przed suszami. Efektem braku odpowiedniej wilgotności gleby oraz bezpośrednim wystawieniem na promienie słońca są szybko więdnące liście. Naturalnym środowiskiem występowania czosnku niedźwiedziego są głównie tereny Europy Południowej i Środkowej, a także części Azji - Azja Mniejsza, Kazachstan, Syberia aż po Kamczatkę. W Polsce czosnek niedźwiedzi występuje zazwyczaj w lasach na przygórzu Karpat, Sudetów oraz w Białowieskim i Biebrzańskim Parku Narodowym - tam można go spotkać rosnącego w licznych grupach, tworzących przepiękny biało-zielony dywan.
Idealne stanowisko do rozwijania się czosnku niedźwiedziego powinno być bogate w ziemię próchniczą o odczynie zasadowym i dodatkowo umiarkowanie wilgotną. Z racji braku naturalnej ochrony przed suszą, jak i bezpośrednim słońcem, najlepszą lokalizacją są półcieniste miejsca w ogrodzie, na przykład w cieniu koron drzew liściastych lub ewentualnie w pobliżu wysokich żywopłotów. Już na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia, powinny pojawić się młode pędy czosnku. Każda z posadzonych cebulek wypuszcza zazwyczaj dwa liście. Ich delikatna zieleń dobrze komponuje się na tle zeszłorocznych, zimozielonych roślin. Niemniej jednak, aby uniknąć pustych przestrzeni w ogrodzie (w czerwcu liście czosnku zupełnie więdną), warto jest sadzić naprzemiennie, na przykład z dzwonkami lub jarzmianką - dzięki takiemu zabiegowi, zapobiegniemy powstawaniu niezarośniętych „placków”. Liście czosnku osiągają średnio długość 20-30 centymetrów. Jego drobny, kulisty i biały kwiatostan umieszczony jest na łodydze wyrastającej nawet do wysokości 50 centymetrów. Po jego przekwitnięciu, tworzą się liczne drobne nasiona, które, o ile będziemy mieli szczęście, mogą zakwitnąć już następnego roku.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |