
Z naszego bloga

Lilia (Lilium) „Fangio” to azjatycka bylina cebulowa z rodziny liliowatych, która wyróżnia się intensywnie czerwonym kolorem i osiąga wysokość do 90-120 cm. Czas kwitnienia lilii „Fangio” przypada na okres od maja do sierpnia.
Lilia preferuje gleby przepuszczalne, luźne, próchnicze, głęboko uprawione i lekko kwaśne. Należy zadbać o wilgotne i napowietrzone podłoże – można to osiągnąć poprzez rozsypanie liści lub kory. Stanowisko powinno być nasłonecznione, lecz w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Substancjami niezbędnymi do rozwoju lilii są azot, fosfor i potas, dlatego należy nawozić rośliny preparatami wieloskładnikowymi – wczesną wiosną można również wzbogacić glebę obornikiem. Lilie sadzimy jesienią i wiosną na głębokość 10-15 cm, zachowując odstępy wynoszące 20 cm.
Należy pamiętać, że lilia nie lubi stojącej wody, dlatego warto ją posadzić na lekkim podwyższeniu, by woda mogła swobodnie odpływać. Nie należy też podlewać roślin z góry, lecz zwilżać ziemię wokół lilii. Przekwitnięte kwiatostany usuwamy bez części ulistnionej, gdyż to w niej znajduje się pokarm niezbędny do regeneracji cebuli – tę część usuwamy dopiero jesienią. Lilia „Fangio” jest mrozoodporna i bez problemu znosi warunki zimowe. Warto ja jednak okryć warstwą ściółki, by zapobiec wahaniom temperatury i zabezpieczyć młode pędy przed wiosennymi przymrozkami. Lilia jest atakowana przez ślimaki, mszyce, wciornastki, poskrzypki, nicienie i nornice, a także narażona na zainfekowanie szarą pleśnią, która jest efektem nadmiaru wody. Aby uchronić lilie przed grzybami, przed posadzeniem można je zanurzyć w preparacie odkażającym. Zaleca się przesadzanie co 3 lata, najlepiej w okresie jesiennym.
Lilie sadzimy na stanowiskach słonecznych. Tolerują one również lekki półcień, ale w tym przypadku kwiat będzie się przechylał w kierunku słońca. Czerwone lilie staną się efektowną ozdobą każdego ogrodu! W opakowaniu znajduje się 1 sztuka cebuli kwiatowej lilii „Fangio”. Polecamy również inne odmiany lilii oraz cebule i kłącza wiosenne do Twojego ogrodu.
![]() |
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |