Tygrysówka Tania (Tigridia pavonia) Biała
- Opakowanie 5 szt.
Tygrysówka (Tigridia)
Tygrysówka przywędrowała do nas z terenów Meksyku i Gwatemali. Jest dość wymagającą rośliną. Gleba pod nią powinna być żyzna, przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe i stale wilgotna. Stanowisko powinno być nasłonecznione lub w połowie zacienione i przewiewne. Przed posadzeniem warto wzbogacić ziemię kompostem. Unikajmy sadzenia w miejscach, w których rosły kosaćce i rośliny cebulowe, a także w których rosły Tygrysówki. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu w okresie suszy. Charakterystyczną cechą kwiatów tygrysówek jest to, że są nietrwałe i kwitną tylko jeden dzień - rozwijają się rano, a więdną pod wieczór. Z uwagi na tą cechę zaleca się sadzenie w grupach.
Rozmnażamy przez bulwy przybyszowe niestety młode rośliny zakwitną dopiero po 2 - 3 latach. Drugim sposobem jest wysiew nasion - siewki zakwitną po 1 - 1,5 roku. Tygrysówka nie jest rośliną mrozoodporną dlatego należy je wykopać w październiku, nie oczyszczać z ziemi, odciąć przyschnięte liście i przechować w suchym miejscu. Dodatkowo przysypane piaskiem lub trocinami przechowywać w temperaturze nie spadającej poniżej 5°C ale jednocześnie nie znacznie wyższej ponieważ może to spowodować pobudzenie cebul i zaburzenia w okresie spoczynku. Konsekwencją tego będzie ich gnicie. Tygrysówki hodowane w pojemnikach nie wymagają wykopywania.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |