Tawułka (Astilbe japonica) 'Deutschland' 1 szt.
- Opakowanie 1 szt.
Tawułka (Astilbe) jest byliną dość wymagającą. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, głęboko uprawiona, lekko kwaśna i wilgotna. Stanowisko lekko zacienione lub nasłonecznione lecz jednocześnie osłonięte. Tawułka jest wrażliwa na wiosenne przymrozki - na zimę okryjmy ją liśćmi lub torfem.
W okresie wzrostu i kwitnienia pamiętajmy o obfitym nawadnianiu. Wiosną ziemię możemy wzbogacać kompostem lub obornikiem natomiast unikajmy nawożenia specyfikami mineralnymi gdyż mogą one zaszkodzić roślinie.
Roślinę rozmnażamy przez podział kilkuletnich roślin. Czynimy to wiosną po przymrozkach lub jesienią. Można też rozmnażać tawułki poprzez odrosty korzeniowe (wiosną). Każda sadzonka musi posiadać kawałek kłącza, korzenie przybyszowe i widoczne oczka. Rośliny rozsadzane w okresie jesiennym sadzimy do skrzynek z torfem lub w lekką, piaszczystą ziemię i umieszczamy w inspekcie w temperaturze 2°C. Podlewamy obficie, a następnie przykrywamy sadzonki mchem, który usuwamy w okresie wiosennym. Chcąc przyspieszyć kwitnienie roślin w lutym temperaturę podnosimy 10°C. Utrzymujemy ją aż do pojawienia się liści, a następnie podnosimy ją o jakieś 5 - 7 °C. Roślinę zraszamy i podlewamy. Tawułka zakwitnie po 10 – 12 tygodniach.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |