Gipsówka (Gypsophila pacifica) Różowa
- Opakowanie 1 szt.
Gipsówka, znana również jak łyszczec, to roślina z rodziny goździkowatych. Jej łacińska nazwa Gypsophila pochodzi od słów gypsos (gips) i philos (przyjaciel), co oznacza przywiązanie tego gatunku do podłoża gipsowego. Gipsówka jest rośliną wieloletnią i zimującą, której obszar występowania rozciąga się od południowej Europy po Kaukaz, Syberię i centralną Azję. Czas kwitnienia gipsówki przypada na okres od czerwca do października. Jest to roślina, która podczas kwitnienia zachwyca drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami w kolorze różowym. Wysokość docelowa gipsówki to 75-100 cm.
Uprawa gipsówki różowej
Gipsówka różowa preferuje stanowiska słoneczne, suche i ciepłe, glebę luźną i umiarkowanie suchą, najlepiej z dużą ilością wapna. Czas sadzenia gipsówki przypada na wiosnę, a jej rozmnażanie odbywa się poprzez wysiew nasion i ukorzenienie odciętych pędów. Wskazane jest przycinanie rośliny, które powoduje bujniejsze kwitnienie. Odległość sadzenia powinna wynosić 50 cm, a głębokość – 5 cm.
Pielęgnacja gipsówki różowej
Gipsówka różowa jest szybko rosnącą rośliną o niewielkich wymaganiach, która dobrze rośnie na glebach o małej wilgotności. Ta mrozoodporna bylina nie wymaga więc częstego podlewania – nawadnianie jest potrzebne głównie w czasie suszy. Gipsówka nie lubi przesadzania, a zagrożeniem dla niej są przede wszystkim ślimaki, które żywią się młodymi pędami tej rośliny. Jeśli więc pojawiają się w dużych ilościach, trzeba je zbierać z gipsówek.
Gdzie sadzić gipsówkę różową?
Gipsówka różowa to kwiat często wykorzystywany w kwiaciarniach i florystyce do kompozycji bukietowych, choć dobrze prezentuje się również zasuszona. Jest to więc roślina ozdobna, która świetnie sprawdza się w ogrodach skalnych, na murkach, skarpach i rabatach – szczególnie w towarzystwie wyższych bylin. Gipsówka może być również stosowana jako roślina okrywowa do tworzenia pięknych dywanów kwiatowych. W opakowaniu znajduje się 1 sztuka kłącza gipsówki różowej. Oferujemy również inne cebule i kłącza wiosenne, które staną się ozdobą Twojego ogrodu.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |