Lilia (Lilium) Elusive
- Opakowanie 1 szt.
Lilie (Lilium)
Lilie preferują gleby przepuszczalne, luźne, próchnicze, głęboko uprawione, lekko kwaśne. Podłoże powinno być stale wilgotne i napowietrzone w tym celu możemy wokół rośliny rozsypać liście lub korę. Nie lubią jednak stojącej wody, więc posadźmy je na lekkim podwyższeniu tak, aby woda odpływała. Również nie polewajmy roślin z góry tylko zwilżajmy ziemię wokół niej. Stanowiska wybierajmy raczej nasłonecznione, lecz w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Lilie należy nawozić preparatami wieloskładnikowymi, gdyż niezbędnymi substancjami do rozwoju rośliny są azot, fosfor i potas. Możemy również wczesną wiosną wzbogacić glebę obornikiem.
Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać bez części ulistnionej, gdyż w niej znajduje się pokarm niezbędny do regeneracji cebuli - usuwamy go dopiero jesienią. Większość lilii bez problemu znosi warunki zimowe. Wyjątkiem są lilie orientalne pochodzące z klimatu równikowego. Konieczne jest wykopanie cebul lilii orientalnych na jesieni oraz zapewnienie jej okresu spoczynku w chłodnym miejscu. Inne odmiany okryjmy warstwą ściółki - zapobiegnie to wahaniom temperatury oraz zabezpieczy młode pędy przed wiosennymi przymrozkami.
Lilie głównie atakowane są przez: ślimaki, mszyce, wciornastki, poskrzypka czarnonoga, nicienie i nornice. Dodatkowo atakuje je szara pleśń, która jest wynikiem nadmiaru wody. W celu uchronienia cebul przed zainfekowaniem grzybami można je, przed posadzeniem, zanurzyć w preparacie odkażającym. Najlepiej rosną gdy są przesadzane co 3 lata. Zabieg najlepiej wykonywać w okresie jesiennym, tak aby roślina dobrze ukorzeniła się przed zimą. Roślinę rozmnażamy poprzez oddzielenie cebulek przybyszowych powstających z boku cebul matecznych, w pachwinach liści i pędach kwiatowych. Wykopujemy całą kępę, uważając aby jej nie uszkodzić, a następnie dokładnie oczyszczamy ją z ziemi i odczepiamy młode cebulki. Możemy również sadzonkować przez łuski cebul i liści odcięte u nasady wraz z fragmentem łodygi lub wysiewać nasiona.
Jeśli szukasz więcej informacji bądź też inspiracji do Twojego Ogrodu zapraszamy na naszego bloga: http://www.cebulkikwiatowe.pl/
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |