Agapant (Agapanthus) - uprawa, sadzenie, charakterystyka
Agapanty – wskazówki dotyczące uprawy kwiatu miłości
Agapanthus sp. znany jako agapant przynależy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jego nazwa pochodzi z języka greckiego – słowa agape oznaczającego miłość i anthos, czyli kwiat.
Pochodzenie i charakterystyka rośliny
Roślina pochodzi z Afryki Południowej. Ma krótkie, pionowe kłącze, z którego wyrastają mocne korzenie o długości do 30 cm, mieczowate, błyszczące liście i długie łodygi zakończone kwiatostanami. Te mogą przyjmować formę kulistą lub płaską – w zależności od odmiany. Poszczególne warianty agapantu przybierają różne kolory liści i kwiatów oraz mają odmienny czas kwitnienia. Ten przypada na okres od lipca do września. Zwykle agapant ma kwiaty fioletowe, niebieskie lub białe. Najładniej kwitną rośliny stojące w nasłonecznionym miejscu od strony południa.
Uprawa, sadzenie i pielęgnacja rośliny
Agapanty lepiej jest uprawiać w pojemnikach – rośliny te nie lubią przesadzania. Gdy temperatura spadnie poniżej 10°C, należy przenieść je do pomieszczenia z dostępem do światła, gdzie temperatura utrzymuje się w zakresie 1–8°C – agapanty nie są odporne na mróz. Zimą należy również ograniczyć podlewanie agapantów.
Podczas sadzenia, pamiętaj o kilku zasadach:
- w przypadku uprawy doniczkowej dobierz pojemnik, kierując się jedną zasadą – powinien on być niewiele większy od samego kłącza,
- używaj gliniastej gleby z torfem i piaskiem,
- umieszczanie agapantów bezpośrednio w gruncie rozpocznij w drugiej połowie maja,
- kłącza umieść w ziemi w słonecznym miejscu – ale takim, w którym roślina będzie chroniona przed wiatrem,
- zachowaj 50 cm odstępu między kolejnymi kłączami,
- podczas sadzenia lekko przykrywaj kłącza żyzną i przepuszczalną glebą.
W sezonie wegetacyjnym należy obficie podlewać roślinę woda o temperaturze zbliżonej do temperatury podłoża – warto więc pamiętać o tym, że inna będzie odpowiednia dla roślin rosnących w doniczkach, a inna dla tych, które posadzono bezpośrednio w ziemi. Agapanty nawozi się raz w tygodniu odżywką dla roślin kwitnących z wysoką zawartością fosforu. Przed nadejściem zimy rośliny uprawiane w gruncie należy wykopać, przesadzić je do doniczek i postawić w chłodnym pomieszczeniu, gdzie powinny pozostać aż do nadejścia cieplejszych wiosennych dni.
Jak prawidłowo rozmnażać agapanty?
Przesadzanie do większych pojemników rozpoczynamy w marcu – jest to też odpowiedni moment na rozmnażanie agapantu. W przypadku tej rośliny najlepiej jest robić to co cztery lata. Możliwe jest też pozyskanie nowych sadzonek z nasion – jest to o tyle ciekawa alternatywa, że niejednokrotnie nowe rośliny nie dziedziczą cech roślin macierzystych, dlatego nie mamy pewności, jakie egzemplarze w ten sposób uzyskamy.
Agapanty wspaniale prezentują się na tarasach. Ich kwiaty są cenione przez florystów i często wykorzystuje się je do tworzenia bukietów.
Najpiękniejsze egzemplarze tej rośliny to takie, których kłącza nie są poddawane podziałowi przez 6 lat. Ponadto najlepsze rezultaty w uprawie zazwyczaj osiąga się przy roślinach doniczkowych.