Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szafirki — kiedy sadzić te piękne kwiaty?

2024-06-23
Szafirki — kiedy sadzić te piękne kwiaty?

Szafirek (Muscari Mill.) to wdzięczna roślina cebulowa, która od wiosny cieszy nasze oczy swoimi uroczymi, dzwonkowatymi kwiatami. Należy do rodziny szparagowatych. Jest bardzo łatwy w uprawie, dlatego jest idealną rośliną dla osób stawiających pierwsze kroki w ogrodzie. Nazwa pochodzi od szafirowej barwy kwiatów podstawowego gatunku, kojarzącej się ze skupiskiem kamieni szlachetnych o tej samej nazwie. Nazwa łacińska gatunku wzięła się od piżmowego zapachu kwiatów — z łaciny musk oznacza piżmo. Poznaj szafirki. Uprawa tych pięknych kwiatów na pewno da Ci dużo satysfakcji!

Pochodzenie i biologia - szafirek

Wśród ponad 50 gatunków szafirków można znaleźć takie, które pochodzą z Europy — basenu Morza Śródziemnego, Azji i północnej części Afryki. Wszystkie z nich to byliny, zimujące w postaci drobnych, brązowych cebulek o średnicy 8 - 10 cm. Ich liście są długie i wąskie, całobrzegie. Pojedyncze, drobne kwiaty w kształcie pękatych dzwoneczków zebrane są w groniasty kwiatostan. Wraz z kwiatostanem roślina osiąga do 30 cm wysokości. Kwiaty najczęściej są niebieskie w różnych odcieniach, jednak w zależności od gatunku mogą być także fioletowe, białe, żółte, różowe. Bywają też dwukolorowe. Kwiaty ułożone są na łodyżce w taki sposób, że dolne są kwiatami płodnymi, a górne płonnymi, co oznacza, że w dolnej części kwiatostanu wytwarzają się torebki nasienne z sześcioma kulistymi nasionami w kolorze czarnym. Kwiaty wydzielają delikatny, przyjemny zapach.

Rozmnażanie szafirka

Najefektywniejszym sposobem rozmnażania tych roślin jest podział kęp. Dzielimy je, gdy rośliny są w stanie spoczynku, czyli po zaschnięciu liści (późną wiosną lub na początku lata). Drugim sposobem rozmnażania jest wysiew nasion w połowie lata. Dojrzałe nasiona wysiewa się do inspektu. Wysiew nasion jest jednak rzadko stosowany, gdyż kwitnienie uzyskuje się dopiero w trzecim lub czwartym roku. Chcąc uzyskać szybszy efekt, warto stosować rozmnażanie przez cebule.

Wymagania i uprawa szafirka

Stanowisko

Najlepszym miejscem do sadzenia cebulek są stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Należy unikać miejsc w pełni zacienionych, gdyż w takich lokalizacjach będą słabiej i krócej kwitnąć. Preferują podłoża żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Mogą rosnąć na takim stanowisku 3 do 5 lat. Niekorzystnymi stanowiskami dla nich są tereny podmokłe z uwagi na możliwość wystąpienia chorób grzybowych, a także gleby lekkie i piaszczyste, na których mogą wystąpić niedobory składników pokarmowych, co niekorzystnie odbija się na wyglądzie roślin. 

Termin sadzenia cebulek

Kiedy sadzić szafirki? Na miejsce stałe sadzimy cebulki we wrześniu-październiku na głębokość od 5 do 8 cm, w zależności od gatunku i wielkości cebulki. Do nasadzeń w grupie, bo tak najefektowniej prezentują się w ogrodzie, sadzimy je w rozstawie 7 × 10 cm. Posadzone głębiej, nie zakwitną na wiosnę. Cebulki są całkowicie mrozoodporne. Przed sadzeniem warto zaprawić cebulki na sucho lub na mokro, aby uniknąć chorób i wzmocnić rośliny. Zaleca się sadzenie w ażurowych koszach, dzięki czemu ograniczymy niebezpieczeństwo uszkodzenia przez gryzonie.

Szafirek niebieski - poradnik uprawy rośliny

Zabiegi pielęgnacyjne

Podlewanie

Wymagają lekko wilgotnego, ale nie nazbyt mokrego podłoża, dlatego też należy podlewać je, gdy dłużej nie pada deszcz. Jeśli jest susza, podlewamy regularnie, ale umiarkowanie, bezpośrednio na powierzchnię ziemi. 

Odchwaszczanie i nawożenie

Regularnie odchwaszczamy. Do nawożenia stosujemy biohumus lub nawóz do roślin kwitnących. Nie nawozimy później niż do końca maja, gdyż po tym terminie rośliny przechodzą w okres spoczynku.

Przycinanie przekwitłych kwiatostanów

Kwiatostany usuwa się po przekwitnięciu, gdyż faza wytwarzania nasion znacznie osłabia roślinę.

Choroby i szkodniki

Wśród chorób pojawiających się najczęściej występują te, których źródłem zakażenia są grzyby, atakujące zarówno cebule, jak i rośliny. Główną przyczyną jest zapewnienie nieprawidłowych warunków podczas przechowywania cebulek lub błędy w uprawie. Najczęstsze choroby to: zgnilizna twardzikowa, która objawia się żółknięciem liści i szarzeniem cebulek oraz zgnilizna pędzelkowa, powodująca początkowo twardnienie i wysychanie cebul, a z czasem ich gąbczastość. Choroba ta pojawia się w czasie zbioru i przechowywania cebulek. Najpopularniejszym szkodnikiem w uprawie są ślimaki.W naszym sklepie znajdziesz specjalne środki przeciw szkodnikom na uprawach. W przypadku ich pojawienia się w niewielkiej ilości można je usunąć ręcznie lub zastosować pułapki z piwem

Przegląd gatunków - szafirek

Szafirek armeński (Muscari armeniacum)

W środowisku naturalnym występuje na Bałkanach, w Turcji, na Kaukazie oraz w Iranie. Wydłużone cebulki osiągają obwód do 10 cm. Wyrasta z nich kilka pędów kwiatowych. Pojedyncze kwiaty mają postać niebieskich kubkowatych kulek, zebrane są w gęste, wydłużone, kilkucentymetrowe grona. Szafirek armeński kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Roślina osiąga wysokość do 30 cm, najczęściej około 15-20 cm. Kwiaty wydzielają delikatny zapach. W handlu można spotkać odmiany nie tylko jednolicie niebieskie w odcieniach, ale także dwukolorowe, np.: jasnoniebieskie i granatowe, fioletowe czy też różowe. Spośród odmian szafirka armeńskiego (Muscari armeniacum) do najczęściej spotykanych należą:

'Valerie Finis o kwiatach błękitnych,

'Pink Sunrise' o kwiatach różowych,

'Blue Spike o napuszonych kwiatostanach,

'Fantasy Creation o kwiatostanach przypominających kwiat brokuła,

'Atlantic z błękitnym kwiatostanem i zróżnicowanych kwiatach pod względem kształtu i wielkości,

'Armeniacum o typowym, czyli szafirowym zabarwieniu.

Szafirek miękkolistny (Muscari plumosum)

Gatunek ten bywa także nazywany pierzastym z uwagi pierzaste kwiaty, luźno osadzone w gronie na pędzie kwiatostanowym. Przez ułożenie kwiatów na całej długości pędu kwiatostan sprawia wrażenie rozczochranej czupryny. Osiąga wysokość około 20 cm, a kwiaty mają kolor liliowo-różowy, pojawiają się w maju i czerwcu. Najczęściej dostępna odmiana to 'Plumosum.

Szafirek wielkoowocowy (Muscari macrocarpum)

Ta cebulowa bylina nazywana także szafirkiem złotym osiąga wysokość 10 do 20 cm i charakteryzuje się żółto-fioletowymi kwiatami. Kwiatostany są groniaste z luźno ułożonymi kwiatami na pędzie kwiatostanowym. Pojedyncze kwiaty są jak wydłużone dzwonki. Kwitnie wczesną wiosną, najczęściej od marca. Najpopularniejsza odmiana to 'Golden Fragrance.

Szafirek Auchera (Muscari aucheri)

Rzadziej spotykany gatunek, spośród którego w sprzedaży można spotkać się z odmianą 'Mount Hood zkwiatami o zabarwieniu biało niebieskim. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Osiąga wysokość 15 - 20 cm.

Szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides)

Cebulki osiągają obwód do 10 cm. Kuliste, drobne kwiaty o niebieskim wybarwieniu zebrane są w grona o długości 8 cm, są bezwonne. Kwitnienie przypada na kwiecień-maj. Liście są sztywne i lekko rozszerzają się ku górze.

Szafirek szerokolistny (Muscari latifolium)

Tworzy szerokie, jajowato-lancetowate liście o intensywnym zielonym zabarwieniu. Liście te otaczają pędy kwiatostanowe, tworząc zielony wianuszek. Jest jednym z najwyższych gatunków i może osiągać wysokość do 40 cm. Kwiatostanem jest grono o długości 2-6 cm z kwiatami o fioletowej barwie. Kwitnie w kwietniu.

Szafirek lazurowy (Muscari azureum)

Wśród odmian tego gatunku można napotkać odmianę 'Album o białych kwiatach. Początkowo pąki kwiatowe są zielonkawe, a po rozwinięciu stają się śnieżno białe.

Szafirek - Zastosowanie szafirków w domu i ogrodzie

Jak i gdzie sadzić

Pojedynczy szafirek nie zrobi wrażenia w ogrodzie, dlatego, aby uzyskać efektowną skupinę, warto posadzić je w grupach po minimum 10 szt., a najlepiej w zwielokrotnionej liczbie. Często dostępne są zestawy cebulek pakowane po 10 szt. i więcej. Sadząc w ten sposób, uzyskamy niepowtarzalny efekt, zwłaszcza jeśli dobierzemy kontrastowe sąsiedztwo innych wiosennych roślin. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie cebulek w takich miejscach w ogrodzie, gdzie w sąsiedztwie znajdują się rośliny kwitnące nieco później i wolno wychodzące z ziemi. Zasłonią one znikające liście szafirków. Inne rozwiązanie to posadzenie cebulek na skalniaku wśród bylin płożących, które tworzą niskie kobierce. Sadzenie w rzędach może się sprawdzić na obwódkach. Wiele odmian ma charakterystyczne pastelowe kolory kwiatów, dzięki czemu sprawdzą się w ogrodach angielskich, jak również w ogrodach wiejskich.

Z czym łączyć rośliny

Na rabatach szafirki łączymy z innymi roślinami cebulowymi jak: tulipany, narcyzy, puszkinie, hiacynty i cebulice. Mogą także tworzyć ciekawe kompozycje z niskimi floksami szydlastymi o barwie różowej lub białej, ciemnofioletowymi żagwinami, na tle ciemnozielonych liści bukszpanu lub runianki.

Uprawa w doniczkach

To doskonała roślina do sadzenia w doniczkach, które ozdobią pomieszczenia we wnętrzach domów lub tarasowe stoły, murki, wejścia do domu. Wykorzystując te rośliny w pojemnikach, należy pamiętać o tym, że głębokość sadzenia powinna odpowiadać dwóm średnicom cebulek, inaczej niż w ogrodzie. Tak posadzone, można zadołować w ziemi w ogrodzie i wyciągnąć odpowiednio wcześniej, przenosząc do pomieszczenia o wyższej temperaturze. Rośliny podlewamy regularnie, pamiętając o tym, że ziemia nie może być zbyt mokra. Po okresie kwitnienia przenosimy do ogrodu. 

Szafirek we florystyce

Te szafirowe kwiaty można wykorzystać w bukietach z innymi wiosennymi roślinami, np. z narcyzami, hiacyntami, stokrotkami i bratkami lub drobnymi gałązkami, czy też gipsówką. Wyglądają także oryginalnie wplecione w wieńce z gałązek bukszpanu lub wieńce z mchu. Kwiaty wraz z cebulkami mogą być elementem pięknych dekoracji świątecznych wykonanych w szklanych słojach w formie miniogródków lub w wydmuszkach. 

Ciekawostki o szafirku

Mówi się, że każdy kwiat coś symbolizuje. Taka mowa kwiatów dotyczy też tego gatunku, który symbolizuje wspaniałomyślność, autentyczność oraz życie zgodne z zasadami i ideałami. Mężczyzna, wręczając kobiecie bukiecik szafirków, przekazuje informację: „Jesteś moim ideałem".

W średniowiecznych czasach kwiaty te utożsamiano z Matką Boską. 

W kuchni włoskiej szafirek miękkolistny (Muscari comosum lub Leopoldia comosa) stanowi nie lada przysmak jako pasta do kanapek, dressing do mięs lub w postaci smażonych cebulek. 

Zakupy internetowe i szybka wysyłka

Cebulki kwiatowe znajdziecie w naszym sklepie cebule.pl. Produkty posiadają oznaczoną cenę w zł, a także parametry, głównie wielkość sadzonki lub średnicę cebul oraz ilość oferowanego produktu w opakowaniu. Cebulki szafirków, które możecie dodać do koszyka, oferujemy w ilości 5 lub 10 szt. w opakowaniu, mieszanki cebul tego gatunku pakowanych po 50 szt. lub w zestawach z innymi roślinami cebulowymi w większych ilościach. Proponujemy także zakup gotowego produktu — cebulki kwiatów domowych. Po zakupie możecie liczyć na szybką dostawę zamówionych produktów.

pixel