Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

2022-04-21
Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Kiedy sadzić tulipany - Sadzenie tulipanów od A do Z.

Sprawdź kiedy sadzić tulipany i jak to robić! Sadzenie tulipanów wiosną czy jesienią?

Sprawdź nasz kompletny poradnik już dziś!

 

 


 

 

Punktor Skąd się wzięły tulipany w Europie


Choć nieodmiennie od lat kojarzą nam się z Holandią, to nie pochodzą z tego kraju, a z odległej Azji Mniejszej. Będąc na dworze tureckiego władcy Sulejmana Wspaniałego poseł cesarza Ferdynanda I, markiz flamandzki Augierius Ghislain de Busbecq po raz pierwszy zobaczył i opisał w swej relacji z podróży kwiat tulipana. Do opisu dołączył cebulki, które trafiły do Wiednia do cesarskich ogrodów. Stamtąd, za pośrednictwem innego znanego Flamandczyka, jakim był Jules Charles de L'Écluse, znany jako Karol Kluzjusz, trafiły do holenderskiej Lejdy. Dalsza historia jest bardziej niezwykła, gdyż za sprawą kradzieży, tulipany stały się wyjątkowo popularne w tym kraju. Ich posiadanie w ogrodach świadczyło o przynależności do elity i było w dobrym stylu. Tak u schyłku XVI wieku tulipany stały się jednymi z najpopularniejszych kwiatów, a już w XVII wieku handel ich cebulami stał się niebywale opłacalny, aż do giełdowego krachu w 1637r. , kiedy to wiele holenderskich fortun upadło. Dziś Holandia jest nadal największym producentem cebul z eksportem na poziomie ponad 1,2 miliarda cebul rocznie!

 


Praktyczny poradnik sadzenia tulipanów

 


Punktor Zakup cebul i co dalej?


Kupując cebulki tulipanów kierujemy się przede wszystkim osobistymi preferencjami. Czasem mamy ulubione kolory, czasem odmiany, a czasem szukamy nowinek wśród tysięcy grup i odmian. To jest ważne, ale najważniejsze to ostrożne wybieranie cebulek poprzez sprawdzanie czy nie są spleśniałe, nadgnite i miękkie, z plamami i z nierówną powierzchnią lub uszkodzone mechanicznie. Jednym słowem, wybierajmy cebule o największych rozmiarach, zdrowe i w dobrej kondycji. Przed sadzeniem dobrze jest zaprawić je specjalnymi zaprawami na sucho lub na mokro.

 

Cebulki tulipanów

 


Punktor Gdzie sadzić cebule tulipanów?


Dla tulipanów wybieramy miejsce słoneczne lub lekko zacienione, żyzną i wilgotną, ale niezbyt zwięzłą glebę o dużej zawartości próchnicy. Jeżeli nie mamy takiego stanowiska, możemy wzbogacić glebę o domieszkę kompostu lub torfu odkwaszonego i to powinno odpowiadać tulipanom. Ziemię ciężką i gliniastą można rozluźnić gruboziarnistym piaskiem, co ochroni cebule przed gniciem w zbyt mokrej ziemi.

 

Podłoże dla tulipanów

 

Dobrym miejscem do posadzenia cebul tulipanów są też miejsca pod drzewami liściastymi. Zanim korony drzew się zazielenią, tulipany będą już w pełni kwitnienia lub po nim, a podczas przygotowania do spoczynku takie stanowisko będzie dla nich odpowiednie. Po wybraniu odpowiedniego stanowiska dobrze przygotujmy podłoże, przekopując je i wybierając chwasty, szczególnie te trwałe. Przed posadzeniem cebul tulipanów podłoże zasilamy nawozem wolnodziałającym.

 

 


Punktor Wiosna, czy jesień? Kiedy sadzić tulipany?


Chcąc rozpocząć swoją przygodę z tulipanami warto poznać ich biologię. Częścią podziemną tulipanów jest jednoroczna cebula, która jest zmodyfikowanym, skróconym pędem, składającym się z piętki i kilku mięsistych, białych łusek. Całość jest otoczona suchą łuską okrywającą, która chroni cebulę przed działaniem wysokich temperatur i utratą wody.

Po wydaniu kwiatu cebula zamiera, a w to miejsce tworzy się cebula zastępcza, która wydaje kwiat w następnym roku. Wokół niej powstaje kilka mniejszych cebul przybyszowych, które po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru będą kwitnąć w kolejnych latach. Po posadzeniu cebul do gruntu w pierwszej kolejności będą one wytwarzać korzenie, gromadzić wodę, aby przetrwać okres chłodu, inicjującego kwitnienie.

Tak przygotowane cebule przeczekają do wiosny, aby wydać kwiaty, gdy gleba rozmarznie pod wpływem pojawiających się ciepłych promieni słonecznych.

Etapy rozwoju tulipana, cebulki przybyszowe

Poznaliśmy już biologię tulipana i wiemy już, że aby zachwyciły nas wiosną, należy je posadzić jesienią. Najbardziej optymalnym terminem sadzenia jest okres od połowy września do końca października, choć przy sprzyjającej pogodzie można zaryzykować sadzenie nawet w listopadzie.

Sadzenie wiosenne bywa ryzykowne, choć zdarza się, że zapomniane cebule wraz z zawiązkami pąków odnajdujemy w zakamarkach przechowalni i je sadzimy do ziemi. Będą jednak słabe lub zakwitną w kolejnym sezonie. Może się również zdarzyć, że takie cebule zgniją.

Bardziej wytrwałym ogrodnikom polecamy próby z tulipanami kwitnącymi już w grudniu. Jak to możliwe? Trzeba stworzyć cebulom tulipanów warunki podobne do naturalnych, a więc specjalnie przygotować je (spreparować) do wcześniejszego kwitnienia. Warunkiem uzyskania wcześniejszego kwitnienia jest zagwarantowanie cebulom okresu chłodu. Posadzone do doniczek we wrześniu cebule przechowuje się w zaciemnionym i chłodnym miejscu o temperaturze około 9°C lub niższej przez okres 8 – 10 tygodni, a następnie przenosi się do cieplejszego, ale również zacienionego pomieszczenia. Po kolejnym tygodniu donice należy przestawić w miejsce oświetlone, lecz możliwie chłodne i pozostaje już tylko czekać na pąki kwiatowe.

 

 


Punktor Jak gęsto i głęboko sadzić cebule tulipanów?


To niby proste pytanie, ale wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jak dużymi cebulami dysponujemy. Przyjmuje się, że głębokość sadzenia cebul powinna przekraczać trzykrotnie wielkość cebuli. Zazwyczaj jest to ok. 8-10 do 15 cm, dlatego najlepiej wykopać dołek na głębokość 15 – 20 cm, aby ziemia była głębiej wzruszona, a cebule łatwiej się ukorzeniły. Warto pamiętać, że im większa cebula, tym większa głębokość, a także że na glebie lżejszej sadzimy głębiej, niż na cięższej.

Płytsze sadzenie to narażenie cebul na ich uszkodzenie przez silniejsze mrozy i gryzonie, poza tym rośliny są także bardziej podatne na infekcje grzybowe. Zbyt płytko posadzone rośliny będą także mniej stabilne i będą się pokładały. Jeśli nie planujemy corocznego wykopywania cebulek tulipanów, to posadźmy je w odstępach co 15 – 20 cm.

 

 Glebokosc i odleglosc sadzenia tulipanow 


Punktor Jak sadzić tulipany?


Jeśli planujemy stworzyć kolorową kompozycję z tulipanów najprościej posadzić je gęściej w nieregularny sposób, mieszając cebule różnych odmian i o różnym zabarwieniu kwiatów. Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami ogrodu uporządkowanego to warto sięgnąć po profesjonalne ażurowe koszyczki o różnych kształtach lub wytłaczanki po jajkach, w których możemy umieścić mix odmian lub tylko jedną odmianę. Cebule w koszyczkach i wytłaczankach przysypujemy ziemią, nie zapominając o wszystkich przestrzeniach pomiędzy cebulkami. Tak przygotowane pojemniki umieszczamy w dole na odpowiedniej głębokości i przysypujemy ziemią.

Co nam daje sadzenie w pojemnikach? W plastikowych ażurowych koszyczkach łatwiej o zabezpieczenie cebul przed gryzoniami i owadami, żerującymi w podłożu. Łatwiej też o wykopanie cebul, zwłaszcza gdy koszyczki posiadają specjalne uchwyty, które możemy umieścić w ziemi tak, aby uchwyty wystawały nad ziemią, co ułatwi ich zlokalizowanie i wyciągnięcie po przekwitnięciu i zaschnięciu liści. Sadzenie w wytłaczankach okazuje się hitem pod warunkiem, że nie mamy w ogrodzie nornic. Kartonowa wytłaczanka rozłoży się, a my jesteśmy eko, bo nie wprowadzamy plastiku do środowiska. Tulipany wyrosną w odległościach, jakie sobie sami zaplanujemy. Doświadczeni w tym temacie ogrodnicy sadzą w wytłaczankach po 30 lub 10 jajkach. W każdej z tych wytłaczanek można wybrać odpowiednią rozstawę, rozmieszczając cebule gęsto, jedna przy drugiej lub wykorzystując tylko co drugi, bądź co trzeci otwór. Wiosną z pewnością będą efektownie wyglądały. Istnieje także możliwość sadzenia cebulek tulipanów w doniczkach produkcyjnych. Idealne będą do tego doniczki z dużą ilością otworów w dnie, np. takie po jesiennych chryzantemach. Inne doniczki będą odpowiednie, jeśli wykonamy w nich samodzielnie otwory, przez które cebule wypuszczą korzenie. Z dobrych rad możemy jeszcze podpowiedzieć, aby sadzić cebule tulipanów w grupach minimum po 5 – 7 sztuk, nigdy pojedynczo, chyba, że sadzimy je w rozproszeniu, tworząc tulipanową łączkę.

 

 

Punktor Cebule posadzone? Co robić później?


Późną jesienią warto w miejscu posadzenia cebul kwiatowych rozłożyć ściółkę, chroniącą przed przemarznięciem kiełkujące cebule. Ściółką mogą być suche liście, warstwa kompostu, na które przed nadejściem silnych mrozów można dodatkowo rozłożyć gałęzie stroiszu. Wiosną, po ustąpieniu zagrożenia, kiedy już pojawiają się kiełki, zdejmujemy zimowe zabezpieczenia i czekamy na efekty jesiennej pracy.

 


Punktor Czy cebule tulipanów wykopywać co roku?


Nie ma takiej potrzeby. Tak postępuje się na plantacjach produkcyjnych, kiedy zależy nam na uzyskaniu cebul o jak najwyższej jakości. W ogrodach przydomowych wystarczy wykopać cebule raz na kilka lat. Warto wykopać cebule w przypadku, gdy chcemy zmienić aranżację rabaty, mamy ubogą w składniki pokarmowe i słabej jakości glebę, gdy rosną zbyt gęsto lub jeśli dysponujemy odmianami wrażliwymi na pozostawanie w glebie.

 


 

 

Punktor Ciekawostki i anegdoty o tulipanach Punktor prawy


 

Punktor Tulipany pochodzą z Iranu, Afganistanu i Kazachstanu, a stamtąd ludy koczownicze sprowadzili je do Turcji.

Punktor Nazwa tulipan pochodzi od tureckiego słowa tülbent, co oznacza tkaninę, z której zwijano turbany, kojarzące się z kwitnącymi kwiatami tego gatunku.

Punktor Pyłek tulipana zachowuje zdolność kiełkowania nawet do 100 dni.

Punktor Najsłynniejszym i najdroższym tulipanem była odmiana Semper Augustus, która swój pstry wygląd zawdzięczała chorobie wirusowej. Za cenę jednej cebulki można było nabyć w połowie XVII w. dom z ogrodem w Amsterdamie w dobrej lokalizacji. Średni roczny dochód w tym czasie w Niderlandach wynosił 150 guldenów, a cena jaka osiągał Semper Augustus to 6000 guldenów.

Punktor Największą ilość roślin cebulowych można oglądać w holenderskim ogrodzie Keukenhof, gdzie jest ponad 4,5 miliona tulipanów. Tajemnicą ciągłości kwitnienia jest ich sadzenie warstwami. W najniższej warstwie sadzone są cebulki tulipanów późnych, następnie cebulki tulipanów wczesnych w warstwie środkowej, a na ich szczycie sadzone są krokusy.

 

 

 

Polecane

pixel